Rak dojke najčešći je zloćudni tumor u žena. U svijetu se otkrije jedan rak dojke svake tri minute, a u Hrvatskoj se otkrije šest novih slučajeva raka dojke dnevno. Više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom (lokaliziranom) stadiju i ispravno liječi. Petogodišnje preživljavanje u tom slučaju iznosi 97 posto.
Ultrazvuk dojke i mamografija su načini ranog otkrivanja dobroćudnih i zloćudnih promjena, a prof.dr.sc. Ivan Drinković, dr.med. prim. otkrio nam je kada se žene trebaju podvrgnuti ovim pregledima.
“Prije 18. godine života žene ne moraju raditi UZV dojki, osim po potrebi i kliničkoj indikaciji, no preporučljivo je da se s pretragom počne od 20. godine života i da se kontrola obavlja jednom godišnje. Vrlo je bitan i samopregled kod kuće, te stjecanje navike redovite kontrole. Što se tiče mamografije, žena prije navršenih 40 godina ne mora raditi tu pretragu. Ako je to ipak potrebno radi obiteljske anamneze ili sumnjivog nalaza UZV dojki odnosno kliničke indikacije, onda se može mamografija raditi i ranije. Preporučljivo je napraviti mamografiji s tomosintezom koja radi slojevito snimanje te je primjerenija za gusti parenhim dojke mlađih žena. Ako je potrebna detaljnija dijagnostička pretraga dojke i prije 40. godine života preporučio bih i magnetnu rezonancu dojki kako zbog izostanka zračenja tako i velike dijagnostičke točnosti kod mlađih žena koje obično imaju gust parenhim dojki.”