Iako je cjepivo protiv bjesnoće zakonsko obvezno, puno novih vlasnika ne zna proceduru cijepljenja i docjepljivanja šteneta te važnost pregleda kod veterinara. Prvo cjepivo protiv zaraznih bolesti štenci primaju između šestog i osmog tjedna starosti, a ono djeluje protiv štenećaka, parvoviroza, leptospiroza, adenovirusa i parainfluence. Nakon tri do četiri tjedna nužno je štene docijepiti. Zakonska obveza cijepljenja protiv bjesnoće je s tri mjeseca.
“Što se nuspojava tiče, otprilike četiri do šest sati nakon aplikacije može se pojaviti mala oteklina koja nestane spontano za tjedan dana. Rijetko se javljaju teške alergijske reakcije, a među relativno češćima su proljev i povraćanje. Najmanje reakcija bilježimo kod cijepljenje Vanguard cjepivom, ali uvijek savjetujemo vlasnicima da pričekaju u ordinaciji pola sata nakon cijepljenja da možemo pomoći psu ako se pojavi neki problem”, rekao nam je dr.med.vet. Nino Markoč.
Osim obaveznih cjepiva, postoje i dobrovoljna, koja mogu biti korisna kod zaraznog kašlja, Lymeove bolesti, piroplazmoze, gljivične zarazne bolesti i lišmanijaze.
Kad su mačke u pitanju, važno je da je životinja potpuno zdrava da bi se cijepila. Testiranjem se može utvrditi je li mačka nositelj virusa. Mačići se obično cijepe od 8. tjedna života, cjepivom protiv mačje kuge i mačje gripe. Cijepljenje se može ponoviti u dobi od 12 tjedana.
“Kod mačaka se mogu javiti nuspojave u obliku prolazne apatije, potištenosti, lokalne reakcije, boli, svrbeža i otoka na mjestu uboda. Najviše reakcija bilježimo na cjepivo Felimun. Jaka alergija, povraćanje i proljev iznimno su rijetke reakcije i treba ih prijaviti veterinaru”, istaknuo je Markoč.